Po koncercie chopinowskim w sali wystaw czasowych odbył się wernisaż dwóch wystaw.
W pierwszej kolejności o swoich obrazach opowiedziały Elżbieta Banecka oraz Ewa Szyman, autorki wystawy "Spotkanie z formą", którą można oglądać w pałacu do końca lipca.
O wystawie zewnętrznej opowiedział Tymoteusz Bryndal, autor wystawy fotografii "TRUNKS". Wystawę można oglądać na zewnętrznym systemie wystawienniczym od ulicy Warszawskiej do 18 sierpnia.
O artystach:
Elżbieta Banecka
Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie ukończyła w 1991 roku. Dyplom z malarstwa uzyskała u prof. Jana Tarasina, aneks z grafiki u prof. Haliny Chrostowskiej i prof. Rafała Strenta. Obecnie prowadzi Pracownię Rysunku i Koloru na Wydziale Scenografii warszawskiej ASP. Jest laureatką ponad 62 prestiżowych – o randze krajowej i międzynarodowej – nagród. W 2018 roku otrzymała nagrodę ZAIKS-u Osobowość Roku w kategorii Twórczość dla Dzieci, a w 2022 roku Nagrodę Specjalną ZAIKS-u. Współpracowała z Polskim Radiem, projektując okładki płyt muzycznych znanych autorów, m.in.: Jonasza Kofty, Perfect Symfonicznie, Andrzeja Zauchy i wielu innych. Jest autorką logo teatru GuliwerAutorka 65 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Kassel, Falun, Barcelonie, Osace, Nowym Jorku. Prezeska Fundacji Rozwoju i Promocji Sztuk Pięknych iki. Zasiada w Radzie Fundacji Jonasza Kofty Pamiętajcie o ogrodach oraz jako wiceprzewodnicząca – w Radzie Programowej Galerii Kordegarda w Warszawie. Członkini Zarządu ZAiKS oraz Sekcji Artystycznej ZAIKS-u. Obecnie zajmuje się grafiką artystyczną, grafiką projektową, malarstwem, książką artystyczną
Ewa Szyman
Tytuł doktora sztuk plastycznych uzyskała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysunek studiowała w pracowni prof. Franciszka Starowieyskiego, a malarstwo pod okiem prof. Antoniego Fałata. Wcześniej absolwentka Wydziału Poligrafii na Politechnice Warszawskiej. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Kulturoznawczego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Współtwórczyni i członek zarządu Fundacji Rozwoju i Promocji Sztuk Pięknych iki. Współtworzy i współprowadzi firmę scenograficzną i oświetleniową Stage Door i Light Up.
Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. wystawa finałowa VI i VII Piotrkowskiego Biennale Sztuki, wystawa indywidualna „Łachy” w Galerii Mysia3 w Warszawie oraz „Chwilowo otwarte“ w Laboratorium Zamek Ujazdowski w Warszawie
Tymek Bryndal
urodzony w 1992 roku na peryferiach Toronto. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obecnie pracuje jako asystent w Pracowni Relacji Wizualnych prof. Prota Jarnuszkiewicza. W swojej twórczości porusza się na obrzeżach grafiki, video, rzeźby i performance'u.
Laureat stypendium artystycznego miasta stołecznego Warszawy. Uczestniczył w wielu wystawach i festiwalach sztuki w Polsce i za granicą min. Academiae Biennial 2018 w Bolzano, Narracje 2019 w Gdańsku, Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku 2020.
Muzyk na stałe związany m.in. z zespołami Pokusa, Tropical Soldiers in Paradise i ABBBA. Autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów.
O wystawie:
Poza widowiskowym aspektem koncertowania na scenie życie muzyka to także godziny podróży, dźwiganie sprzętu, kiepskiej jakości dieta oparta na ofercie stacji benzynowych, stres o punktualność, a nie rzadko i o gaże.
TRUNKS to seria fotografii poświęcona tym momentom pomiędzy koncertami, w których muzycy wykonują „niewidzialną" dla słuchaczy prace. Wiecznie w podróży, bez stałych punktów zaczepienia i oparcia, zawieszeni w zapętleniu pakowania, rozpakowywania, soundchecków (prób dźwięku), spania w przypadkowych hotelach (albo w autach) a wszystko dla krótkiej chwili na scenie.
Zdjęcia pochodzą z archiwum autora który łączy życie artysty i muzyka.